English
→ חזרה
Dybbuk, Book of Job, appearing in Die Bucher Der Bibel, Ephraim Moses Lilien (1874–1925)

בּוּ! – כתב עת לאימה – בספרות, בקולנוע ובתרבות

חזון

"הרגש החזק והוותיק ביותר של המין האנושי הוא פחד", ה. פ. לאבקרפט.

אימה היא יותר מז'אנר אמנותי או העדפה אסתטית. יצירות האימה הן מראָה מעוותת דרכה ניתן לצפות בעצמנו, בכל מה שמפחיד בנו, בכל מה שמאיים בתרבות, בחברה, בנפש, ובקיום המעורער שלנו כבני אדם בעולם. בפרויקט החדש שלנו, המוקדש כולו לספרות, לקולנוע, לאמנות ולתרבות האימה, אנחנו מעוניינים לתת במה לכל מה שמפחיד אותנו, לכל מה שרודף את הסיוטים שלנו בלילות ולכל מה שאורב לנו בחשיכה – וזאת, כדי להבין את עצמנו טוב יותר.

פחד תמיד היה חלק בלתי נפרד מחיינו. כבר במיתוסים הקדומים ביותר אפשר למצוא מפלצות, שדים, מסעות לשאול ואפוקליפסות. מה פשר המשיכה האנושית ארוכת השנים אל המאיים, אל המחריד, אל הנורא? בכתב העת ובאירועי בּוּ! נבקש לעקוב אחר הסיוטים המכוננים של התרבות, ואחר המנגנונים האסתטיים, השכליים והרגשיים העומדים מאחוריהם. ננסה להבין את העונג וההנאה המלווים את אהבת הז'אנר, את ההתרפקות על סיוט משובח, את הפונקציות התרבותיות והפוליטיות של הפחד. ננסה להבין את התגובות הגופניות שהוא מעורר: גועל, בהלה, אימה, מתח ותחושת כאב.

נעסוק באימה העכשוויות, על גילוייה השונים בספרות, בקולנוע ובכלל האמנויות, תוך מודעות להקשר היסטורי ותרבותי רחב. ננסה להבין מה יצירות האימה מגלות לנו על הפחדים של הרגע הזה, וכיצד הן מקשרות אותנו לפחדים הקמאיים, הגולמיים, אלו שהעסיקו את האדם משחר הזמן, משחר הפחד. שכן הפחד הוא כמו שמיכה קצרה, כשאנו מכסים בה את הראש מיד הרגליים שלנו מציצות החוצה. הפחד מגלה עלינו את האמת השחורה, והוא מספר על רוח התקופה את מה שהתקופה לא רוצה לספר לעצמה על עצמה.

הצהרת כוונות

"אנו ממציאים זוועות מדומות על מנת להתמודד עם האמיתיות", סטיבן קינג.

השנים האחרונות, בארץ ובעולם, מאופיינות בעלייה של מפלס החרדה: משבר האקלים, מגפות עולמיות, היחלשות הדמוקרטיה, פילוג הולך וגובר, האפשרות המוחשית של מלחמה, עליית המכונות – אלו רק חלק מהפחדים המזינים תחושת אסון ממשמש ובא. האימה היא חלק מחיינו וצפויה להמשיך ולתפוס בהם מקום הולך וגובר.

החרדה והפחד דורשים מפלט יצירתי ואנו ב-בּוּ! מתכוונים לאפשר להן מפלט כזה. כוונתנו היא לתת במה בדמות תכנית אירועים לצד כתב עת מודפס ליצירות אימה בשירה או בפרוזה, לחשיבה ביקורתית על הנעשה בשדות האימה בארץ ובעולם, בהווה ובעבר. אנו מעוניינים לפרסם מסות, רשימות, הרהורים, יצירות מקוריות ומתורגמות, ביקורות ושיחות עם יוצרים ויוצרות.

מהאימה הגופנית ועד הפולק-הורור, מהאימה היהודית ועד הג'יאלו האיטלקי, אימה ישראלית לצד יפנית, אפוקליפסת זומבים והאימה הנוראית מכל: התא המשפחתי. כל אלו עוזרים לנו להבין את עצמנו ואת האחר, את הנשגב ואת הנורא שבאדם ושבעולם.

את הטקסטים שיפורסמו בכתב העת המודפס נעלה גם לאתר אינטרנט שהוא חלק מהעולם הרב-יקומי של פעילות "אוטופיה" הוותיקה, החוגגת מזה שנים מדע בדיוני ואימה, את החריג, המוזר, השונה והמשונה, מה שלא יעלה על הדעת ושלא מהעולם הזה.

אנו מתכננים גם הקרנות סרטים, אירועים ספרותיים, ערבי השקה לגיליונות כתב העת וכל פעילות נוספת שתרחיב את העשייה ותאפשר לעוד א/נשים לקחת חלק בשיחה, באימה.

אנחנו מעוניינים להכיר את הזוועה, לחקור את הגרוטסקה, לנסות ולהבין את הרוע. על מנת להיות לטובים יותר, כפרטים, כקהילות וכחברה, על-מנת לשאוף למחר טוב יותר, עלינו לעשות את העבודה הקשה וללמוד את ואודות האיום והנורא. הצטרפו אלינו למסע הביעותים.

"נעניק לכם הנאה רבה, אותה הנאה שאתם חשים כשאתם מתעוררים מסיוט", אלפרד היצ'קוק.

עורכים: דנה שוופי וד"ר אמיר חרש

מערכת: אורי אביב, ד"ר אמיר חרש, דנה שוופי, מיה מגנט